Czy wiecie, że w kosmetykach znajdują się składniki, które mogą działać szkodliwie na płód?

Jak mądrze wybierać kosmetyki w ciąży?

By 09:49Czy wiecie, że w kosmetykach znajdują się składniki, które mogą działać szkodliwie na płód?

Chociaż brzmi to przerażająco - to niestety prawda. Pewne składniki upośledzają rozwój dziecka, oczywiście w zależności od tego w jakim stężeniu występują i w którym momencie ciąży się pojawią. Nie mówię Wam tego tylko jako przyszła mama - tym razem wypowiadam się zawodowo, także jako pedagog specjalny. Dziecko w okresie prenatalnym rozwija się tak intensywnie, jak już nigdy w życiu! Dlatego warto zapewnić mu do tego jak najlepsze warunki :)

Składniki kosmetyków szkodliwe w ciąży

Czego z pewnością należy unikać w składzie kosmetyków w ciąży? Witaminy A i jej pochodnych, triclosanu, który często znajduje się w kosmetykach przeciwtrądzikowych czy fluoru. Niektóre substancje nie są wskazane, ponieważ ze względu na zmiany hormonalne mogą powodować duże podrażnienia i przebarwienia u matki, np. kwasy owocowe, kwas salicylowy. Nie polecany jest także zawarty w wielu lakierach do paznokci formaldehyd oraz ftalany. Trudno jest mi ogarnąć wszystkie badania, czy wskazania na ten temat. Na szczęście mam pomocnika - aplikację Cosmetic Scan.

Kobieta w ciąży w drogerii

Dziewczyny, czy byłyście kiedyś w drogerii w ciąży? W zależności od trymestru różne niedogodności utrudniają nam robienie zakupów, a tym bardziej spędzania godzin nad sklepową półką czytając składy. Szybko robi się duszno, gorąco, zawadza tłok, czy zwyczajnie na skutek słabego oświetlenia i pogorszenia wzroku (co w ciąży jest normalne) nie można odczytać etykiet. Kiedy od tego wszystkiego zaczyna nas już boleć głowa, pojawia się pokusa żeby sięgnąć po pierwszy lepszy kosmetyk na półce i biec ile sił w nogach (a nie jest ich już wiele). No tak... Ale z drugiej strony w ciąży Twoja skóra jest wyjątkowo delikatna i wymagająca jednocześnie, dodatkowo należy uważać na składniki szkodliwe dla dziecka. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Może najlepiej wybrać kosmetyk z napisem "dla kobiet w ciąży"? Postanowiłam to sprawdzić, z pomocą aplikacji wychodzącej na przeciw potrzebom przyszłych mam :)


 Cosmetic Scan - świetna aplikacja dla kobiet w ciąży

O aplikacji Cosmetic Scan pisałam już kilka miesięcy temu TUTAJ :) Jednak od tego czasu, nieporównywalnie się rozwinęła! W skrócie, skanujemy kod kreskowy kosmetyku lub wyszukujemy go słownie i mamy przed sobą jego krótki opis i szybką analizę składu. Znajdziecie tam takie oznaczenia jak potencjalne alergeny, substancje komedogenne, substancje potencjalnie szkodliwe, substancje podejrzane o właściwości rakotwórcze, składniki przeciwwskazane dla kobiet w ciąży oraz substancje zakazane w Unii Europejskiej. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej, możemy zobaczyć cały skład i analizę poszczególnych składników. Zobaczcie jak to wygląda w praktyce, a także czy zawsze produkty z napisem "dla kobiet w ciąży" są takie bezpieczne?


Po zeskanowaniu produktu zobaczyłam jego opis, chciałam dowiedzieć się jaki składnik jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży. Przeszukałam cały skład produktu i znalazłam oznaczony jako szkodliwy "Benzyl Alcohol". Po naciśnięciu mogłam przeczytać o nim więcej, jakie ma właściwości i dlaczego jest szkodliwy. Po tym odkryciu przeszukałam Interent i rzeczywiście natrafiłam na badania potwierdzające, że nie jest to w pełni bezpieczny składnik.
Uważam, że taka aplikacja to ogromne ułatwienie. Możemy szybko zwrócić uwagę i przeanalizować ryzykowne składniki. Na próbę polecam wam wpisać popularną odżywkę do paznokci Eveline - od razu widać że zawiera wiele szkodliwych składników, stąd wiele reakcji alergicznych wśród dziewczyn. Jeśli chodzi o zakupy kosmetyków w ciąży - jest niezastąpiona!

Jak mądrze wybierać kosmetyki w ciąży?

Powiem tak - z rozsądkiem! Zdecydowanie polecam wam analizować i sprawdzać składy, unikać potencjalnie szkodliwych składników. Uważajcie zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy to rozwój dziecka jest najbardziej intensywny. Jeśli jednak Was ulubiony lakier do paznokci zawiera akurat ftalany, to nie popadajcie w panikę i kilka razy w ciągu tych 9 miesięcy spokojnie możecie sprawić sobie z jego pomocą przyjemność :) Starajcie się nie kupować już kosmetyków ze szkodliwymi składnikami, poszukajcie ich zamienników, a dobre nawyki w sprawdzaniu składu Cosmetic Scanem przenieście też na czas po ciąży!You Might Also Like

8 komentarze

 1. Ja swoje kosmetyki zminimalizowałam jak tylko się da. Przeważnie u mnie króluje sama oliwka, choć powiem Ci, że te składy to normalnie horror. Niby kosmetyk zachwalany a na etykiecie z tyłu boooom ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w ciąży postawiłam na sprawdzoną Tołpę i Palmers.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jeszcze w prawdzie nie dla mnie ale fajnie było sobie poczytać :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś będę musiała się zainteresować tematem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. jak byłam w ciąży to nie mialam takie wiedzy

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawy post ;) Może kiedyś mi się przyda kto wie :D

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Odwiedzam wszystkich komentatorów. Dziękuję za każdą obserwację ;)